Akademická činnosť
CSIRT poskytuje vzdelávanie a jednorazové odborné školenia pre študentov FEI STU a študentov strednej odbornej školy SPŠE Zochova.
Predmety
Predmet je určený študentom bakalárskeho štúdia z odboru Aplikovaná informatika na FEI STU. Poskytuje komplexný prehľad o počítačovej kriminalite, zhŕňajúc jej definície, rôzne formy a aktivity. Predmet pokrýva témy ako hacking, cracking, spamming, sniffing, warezing, ako aj sociálne inžinierstvo, phishing a pharming. Dôraz sa kladie aj na počítačové vírusy a kombinované formy počítačovej kriminality. Viac informácii o predmete nájdete na https://uim.fei.stuba.sk/predmet/b-pkrim/
Predmet je určený študentom inžinierskeho štúdia z odboru Aplikovaná informatika na FEI STU. Tento predmet poskytuje detailný pohľad na jazyk Assembler a jeho aplikácie v oblasti reverzného inžinierstva. Zahŕňa štúdium architektúry počítača, CPU a základných strojových inštrukcií. Kurz pokrýva prácu s príznakovým registrom, režazcami, bitovými posunmi, ako aj základné princípy a nástroje reverzného inžinierstva. Ďalej sa zameriava na Portable Executable format, Windows API, disassembling, debugging, techniky exploitovania, ochrany proti disassemblovaniu, anti-debugovacie triky a súčasné techniky ochrany pred exploitovaním. Viac informácií o predmete nájdete na https://uim.fei.stuba.sk/predmet/i-akod/
Tento predmet je určený študentom 2. ročníka odboru Počítačové siete na strednej odbornej škole SPŠE Zochova. Je zameraný na pochopenie a aplikáciu kľúčových sieťových technológií a protokolov. Zahŕňa témy ako koncepty prepínania, VLAN a inter-VLAN smerovanie, základnú konfiguráciu zariadení, ako aj koncepty a nastavenia pre redundantné siete vrátane STP a EtherChannel. Študenti sa tiež oboznámia s dostupnosťou a spoľahlivosťou sietí prostredníctvom DHCPv4/v6 a SLAAC, ako aj konceptmi FHRP. Kurz pokračuje štúdiom zabezpečenia WLAN sietí, konfigurácie WLAN a pokročilými konceptmi smerovania. Ide o komplexný kurz poskytujúci teoretické aj praktické zručnosti potrebné pre návrh, implementáciu a správu moderných počítačových sietí.
Predmet je určený študentom odboru Inteligentné technológie na strednej odbornej škole SPŠE Zochova. Poskytuje úvod do objektovo orientovaného programovania s použitím jazyka Python. Študenti sa oboznámia so základnými princípmi OOP, ako sú triedy, objekty, dedičnosť, polymorfizmus a enkapsulácia. Kurz je navrhnutý tak, aby poskytoval praktické cvičenia na lepšie pochopenie ako tieto koncepty fungujú v Pythone a ako ich možno využiť pri riešení programovacích problémov a pri vytváraní efektívneho, dobre štruktúrovaného kódu.
Predmet je určený študentom odboru Inteligentné technológie na strednej odbornej škole SPŠE Zochova. Je zameraný na poskytnutie základného porozumenia a zručností v programovacom jazyku JavaScript. Kurz zahŕňa výučbu základných konceptov ako premenné, dátové typy, funkcie, objekty a ovládacie štruktúry. Študenti sa naučia, ako písať jednoduché ako aj komplexnejšie skripty, a budú aplikovať svoje znalosti na riešenie reálnych problémov. Okrem toho sa kurz venuje aj moderným praktikám v JavaScripte, ako sú DOM manipulácie a základy asynchrónneho programovania.
Tento predmet je určený študentom odboru Inteligentné technológie na strednej odbornej škole SPŠE Zochova. V tomto kurze sa študenti zoznámia s princípmi a praktikami zabezpečenia počítačových sietí, vrátane autentifikácie, autorizácie, ACL a hešovania. Budú skúmať sociálne inžinierstvo, metódy spamu a phishingu, a hlbšie sa ponoria do kryptografie a šifrovania. Detailne sa pozrieme na kryptomeny a technológiu blockchain. Kurz ďalej pokrýva otázky sieťovej bezpečnosti a základné koncepty OWASP. Záverečné moduly sú venované analýze malvéru a crackingu, aby študenti pochopili a vedeli čeliť rôznym hrozbám v kybernetickom prostredí.